باورهای اشتباه در برابر استرس

باورهای اشتباه در برابر استرس

باور اشتباه

سلام همراهان همیشگی آرام روان

در این مقاله می خواهم در مورد باورهای نادرستی که در میان مردم شکل گرفته و باعث شکست آنها در برابر استرس می شود، صحبت کنم.

بیشتر مردم استرس را یک تهدید خیلی بزرگ می دانند و فکر می کنند که هیچ راهی برای برخورد با آن ندارند و خیلی ساده از کنار آن می گذرند و نمی دانند که چه عواقبی در انتظارشان است.

 

1- دسته اول

کسانی هستند که احساس می کنند استرس زیادی دارند و نمی توانند آن را کنترل کنند و آرامش خود را از دست می دهند.

خیلی ها جزء این دسته هستند و خودشان را باور ندارند و همیشه احساس ضعف و ناتوانی می کنند. از استرس رنج می برند ولی به دنبال رهایی از آن نیستند و از دیگران هم کمک نمی گیرند.

باور کنید که کمک گرفتن از دیگران برای رفع مشکلات استرس نشانه ضعف و ناتوانی شما نیست.

یک مثال می زنم : کسی که به آموزشگاه راهنمایی و رانندگی مراجعه می کند، راننده بدی است؟ قطعاً نه. او می خواهد بهتر و موثرتر رانندگی کند و تکنیک ها و راهکارهایی را برای این منظور یاد می گیرد.

پس یادگیری مهارت های کاربردی کاهش استرس هم نشانه این است که می خواهید در زندگی شخصی و کاری خودتان بهتر و موثرتر عمل کنید و میزان بهره وری تا حد بسیار مطلوبی بالا ببرید.

 

2- دسته دوم

بر عکس عده زیادی هم قبول دارند که استرس بیش از حد دارند و خوشبختانه اولین اقدام مثبت را هم انجام داده اند ولی متاسفانه خیلی عجله دارند و می خواهند هر چه سریعتر استرس های خودشان را به طور کامل از بین ببرند و نمی دانند که همین کار باعث می شود تا استرس بیشتری را تجربه کنند و برنامه موفقی را اجرا نکنند.

جالبه خود من هم جز این دسته بودم و یادم می آید موقعی که شروع کردم خیلی عجله داشتم و بعضی روزها غرق در برنامه مدیریت استرس خویش می شدم و بعضی روزها آنقدر خسته و بی حوصله بودم که اصلاً یادم می رفت برنامه ای دارم …

[box type=”success” align=”aligncenter” class=”” width=””]“عجله نکنید… آهسته ولی پیوسته حرکت کنید…”[/box]

 

3- دسته سوم

کسانی هستند که استرس های خود را می شناسند و می دانند که چرا باید آن را کنترل کنند و به اهمیت مسئله آگاهی کامل دارند. ولی فکر می کنند یک کتاب یا یک فایل تصویری یا یک سمینار و کارگاه آموزشی، باید تمام مشکلات آنها را حل کند.

در واقع توقع معجزه را دارند و برنامه مدیریت استرس خودشان را فراموش می کنند مثل کسانی که دائم در حال عوض کردن رژیم غذایی هستند و فکر می کنند که مشکل از برنامه غذایی است که لاغر نمی شوند و لحظه ای فکر نمی کنند که شاید مشکل اصلی خودشان هستند.

می دانید یکی از سخت ترین کارها چیست؟ درست حدس زدید : فکر کردن.

ما انسان ها خیلی وقت ها به جای حل مسئله، بدون لحظه ای فکر کردن به طور ناآگاهانه به دنبال حذف صورت مسئله هستیم.

مطمئن هستم که این داستان بارها برای من و شما اتفاق افتاده و به خاطر فکر نکردن استرس های زیادی را تجربه کرده ایم و مشکلات زیادی را بوجود آورده ایم

همواره این نکته را به یاد داشته باشید که مدیریت استرس یک روند جادویی نیست.

[box type=”success” align=”aligncenter” class=”” width=””]“زمان و تمرین زیادی لازم است تا احساس راحتی و آرامش داشته باشیم و به مهارت برسیم.”[/box]

شاد و سرمست و سرحال و خوشحال و خندان و پرانرژی باشید.

دوستتون دارم

صادق عباسی – آرام روان

4 نظرات
 1. سجاد زیدونی می گوید

  واقعا که استرس برای ادم ها مثل سم میمونه. من قبلا به شدت استرس داشتم، اما از وقتی که روی اعتماد به نفس و عزت نفسم کار کردم خداروشکر خیلی بهتر میتونم کنترلش کنم.

  متشکرم

  1. صادق عباسی می گوید

   سلام سجاد زیدونی عزیز
   بله استرس منفی و زیاد برای بدن سمه و خوشحالم که با افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس خودتون تونستید بر استرس های بد غلبه کنید
   این دو ابزار بسیار قوی نقش تعیین کننده ای در حال خوب ما دارند.
   همیشه شاداب باشید

 2. محمد می گوید

  چقد جالب
  مرسی آقای عباسی خیلی لطف کردید

  1. صادق عباسی می گوید

   سلام محمد جان
   خیلی خوشحالم که هستی و همیشه لطف داری
   پاینده باشی

نظرت را بنویس

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.