فرق بین ترس، استرس و اضطراب

آیا بین ترس، استرس و اضطراب تفاوتی وجود دارد؟

خیلی از افراد فکر می کنند که ترس، استرس و اضطراب هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند و معنای آنها یکی است.

اگر اجازه بدهید خیلی مختصر و مفید فرق بین ترس، استرس و اضطراب را برای شما بیان می کنم.

البته اگر دوست داشته باشید می توانید مطالب علمی و تئوری خیلی بیشتری را در اینترنت و کتاب های دیگر جستجو کنید ولی هدف من این نیست!

ترس

ترس: یعنی اینکه ما از یک چیز واقعی می ترسیم در واقع احساسات ناخوشایند اما طبیعی ما نسبت به خطرات واقعی است. مثال: ترس از ارتفاع، ترس از سگ و مار و حیوانات وحشی و ترس از عواملی که تهدید کننده جان ما می باشند.

استرس

استرس: ناتوانی جسمی و ذهنی ما در برابر انجام یک کار در لحظه ی حال می باشد که با علائمی خودش را نشان می دهد. که با یادگیری تکنیک ها و راهکارهای کاملاً عملی این سایت، توانایی های خودتان را در مقابله با این لحظه ها افزایش خواهید داد.

اضطراب

اضطراب: یک احساس مبهم، ناشناخته و ناخوشایند است که به فرد دست می دهد و باعث نگرانی و دلواپسی وی می شود. وقوع مجدد فعالیت های استرس زا نیز باعث ایجاد اضطراب می گردد.

[box type=”success” align=”aligncenter” class=”” width=””]بهترین درمان برای ترس، اقدام است.[/box]

با یک مثال فرق بین ترس، استرس و اضطراب را توضیح می دهم.

فرض کنید که تا به حال هیچ سخنرانی رسمی نداشته اید و از شما دعوت می شود که تا یک هفته دیگر خودتان را برای سخنرانی در جمع 100 نفره آماده کنید.

چه حسی دارید؟ ترس، استرس و اضطراب چگونه به سراغ شما خواهند آمد؟

اولین حس بدی که سراغ شما خواهد آمد چیزی جزء ترس نیست.

ترسی که کاملاً طبیعی است و مکانیسم دفاعی بدن را فعال می کند و درواقع شما را در سطح هوشیاری بالایی نگه می دارد. و باعث می شود که شما خودتان را برای سخنرانی آماده کنید.

یک هفته گذشت و اکنون باید به سمت سالن برگزاری همایش بروید، چه احساسی دارید؟

دو حالت پیش می آید:

1- شما به خاطر ترسی که داشته اید اصلاً تمرین نکرده اید و از این موقعیت فرار می کنید و با ترس های خود روبرو نمی شوید.

در نتیجه این ترس در وجود شما باقی خواهد ماند و در آینده تبدیل به اضطراب خواهد شد. یعنی هر وقت اسم سخنرانی را بشنوید بدون هیچ دلیلی نگران و دلواپس می شوید.

2- مطالب خودتان را آماده کرده اید و قبل از سخنرانی تمرین زیادی انجام داده اید و حاضرید تا با ترس های خود روبرو شوید و اقدام کنید.

خًب در اینجا احساسی که به سراغ شما می آید استرس می باشد و به سه بخش تقسیم می شود:

– استرس قبل از سخنرانی:

با وجود اینکه توانایی خودتان را بالا برده اید ولی قبل از سخنرانی استرس دارید که کاملاً طبیعی است، چون قرار است که یک کار جدید، مهم و بزرگ را انجام بدهید.

– استرس حین سخنرانی:

الان در مقابل 100 نفر ایستاده اید و برای اولین بار می خواهید سخنرانی خوتان را آغاز کنید. تپش قلب دارید، دست هایتان می لرزد، عرق کردید و خیلی از حالات و علائم دیگری که برای همه یکسان نیست.

– استرس بعد از سخنرانی:

سخنرانی شما به پایان رسیده است ولی باز هم استرس دارید و دوست دارید که از مخاطبان، بازخورد بگیرید و از نحوه اجرای خوتان آگاه شوید.

در هر سه حالت فوق ذهن شما درگیر بوده و دائماً جملات مثبت و منفی را رد و بدل کرده است، ولی فرق بسیار بزرگی با مورد اول دارید، که به خاطر ترس از سخنرانی هیچ گونه اقدامی نکرد.

جالبه بدانید که بزرگترین سخنرانان دنیا هم این استرس ها را تجربه می کنند.

با تکرار و تمرین بیشتر و انجام تکنیک ها و راهکارهای این سایت، نه فقط در سخنرانی و صحبت در جمع، بلکه در تمام جنبه های زندگی شخصی و حرفه ای خود، این سه نوع استرس را به راحتی مدیریت خواهید کرد.

شاد و خرم و پر انرژی باشید.

صادق عباسی – آرام روان

نظرت را بنویس

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.